Ako najlepšie posilniť potenciál európskeho výskumného priestoru
Cieľom európskeho výskumného priestoru je vytvoriť dynamické a atraktívne prostredie pre výskumných pracovníkov a inovátorov v celej Európe.
V najnovšom oznámení EÚ sa uvádza, že hoci EÚ dosiahla významný pokrok pri zvyšovaní atraktívnosti, efektívnosti a integrácie celého európskeho výskumného priestoru, stále je možné ďalšie posilnenie jeho potenciálu.
V oznámení sa identifikujú 4 oblasti, v ktorých sú potrebné budúce opatrenia:
Prioritizácia investícií a reforiem: EÚ spolupracuje s krajinami EÚ na zosúlaďovaní úsilia v oblasti výskumu a inovácií a podporuje reformy a investície. Európa však ešte zďaleka nedosiahla cieľ investovať 3 % HDP EÚ do výskumu a vývoja. Treba vyvinúť viac úsilia na zníženie regulačných, právnych a administratívnych prekážok pre súkromné investície. Je to nevyhnutné na prilákanie väčšieho počtu investorov a inovátorov.
Zlepšenie prístupu k excelentnosti: Podpora poskytovaná v rámci programu EÚ Horizont Európa a programov mobility pomohla posilniť siete vedeckej spolupráce. Okrem toho sa v rámci týchto programov investovala viac ako 1 miliarda eur na podporu rozvoja silnejších výskumných a inovačných kapacít v krajinách EÚ s nižšou výkonnosťou. Je však potrebné vynaložiť viac úsilia na zníženie byrokracie a poskytovanie lepších informácií o dostupných príležitostiach pre výskumných pracovníkov.
Premena výsledkov na hospodársky vplyv: Európska rada pre inovácie sa stala najväčším investorom do špičkových technológií v Európe. Európsky výskumný priestor podporil spolu s krajinami EÚ vypracovanie cielených usmernení pre hospodárske využívanie výsledkov výskumu a technologických plánov, ale Európa stále potrebuje viac rizikového kapitálu na realizáciu prelomových inovácií.
Prehĺbenie európskeho výskumného priestoru: Európsky výskumný priestor viedol k významnému pokroku v zlepšovaní pracovných podmienok a kariérneho rastu výskumných pracovníkov, stále však možno urobiť viac. Program Horizont Európa viedol v súlade s európskymi hodnotami k ďalšiemu posilneniu rodovej rovnosti a etiky vo výskume, otvorenej vedy a úsilia o výmenu údajov. Treba však vyvinúť väčšie úsilie na riešenie pretrvávajúcich rozdielov v možnostiach kariérneho rastu v celej EÚ a na zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti a prístupnosti európskych výskumných a technologických infraštruktúr.
V nedávnej Draghiho správe a v politických usmerneniach pre budúcu Európsku komisiu sa zdôrazňuje, že výskum a inovácie sú kľúčovými hnacími silami hospodárskej odolnosti, konkurencieschopnosti a blahobytu. V tomto poslednom oznámení sa opätovne potvrdzuje záväzok EÚ urobiť z výskumu a inovácií jeden zo základov budúceho rastu Európy.
Zdroj: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku
